Κυριακή 28 Απριλίου 2024

Σούπερ Λιγκ-Aποχαιρέτισε τον τίτλο ο Παναθηναϊκός

Την ευκαιρία να πλησιάσει ξανά την ΑΕΚ σε απόσταση αναπνοής μετά την ήττα της στην Τούμπα από τον ΠΑΟΚ έχασε ο Παναθηναϊκός γνωρίζοντας την εντός έδρας ήττα από τον Άρη στη Λεωφόρο στο πλαίσιο της 8ης αγωνιστικής των πλέι οφ του πρωταθλήματος της Stoiximan Super League. Οι πράσινοι αιφνιδιάστηκαν από το γκολ νωρίς νωρίς στο ματς του Ζαμόρα από το 2ο λεπτό και παρότι είχαν κάποιες φάσεις να σημειώσουν το γκολ της ισοφάρισης δεν τα κατάφεραν παρά το γεγονός ότι ο Τερίμ έπαιξε στο δεύτερο μέρος με 3 επιθετικούς για πρώτη φορά από την ημέρα που κάθισε στον πάγκο του τριφυλλιού. Από την άλλη πλευρά οι Θεσσαλονικείς στάθηκαν όρθιοι χρωστώντας τα πάντα στους αμυντικούς τους και τον Κουέστα που κράτησαν ανέπαφη την εστία τους παίρνοντας με αυτόν τον τρόπο και ένα ψυχολογικό αβαντάζ ενόψει και του τελικού του Κυπέλλου που θα διεξαχθεί σε 3 βδομάδες περίπου. Μάλιστα στο τέλος της αναμέτρησης ακούστηκαν έντονες αποδοκιμασίες στο πρόσωπο του Τερίμ για το άτυχο αποτέλεσμα, το δεύτερο σερί μετά την εκτός έδρας ήττα στη Φιλαδέλφεια.

O Φατίχ Τερίμ παρέταξε την ομάδα του με αρκετές αλλαγές σε σχέση με το προηγούμενο ματς στην ΟPAP Arena έχοντας κάτω από τα δοκάρια τον Ντραγκόφσκι, αριστερό μπακ τον Μλαντένοβιτς, δεξί τον Κώτσιρα, κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Αράο-Ούγκο, αμυντικό χαφ τον Τσέριν με εσωτερικούς μέσους αριστερά τον Βιλένα και δεξιά τον Μπακασέτα, με τον Βέρμπιτς να κινείται στο αριστερό φτερό της επίθεσης, τον Λημνιό στο δεξί και στην κορυφή τον Ιωαννίδη.

Από την πλευρά του ο Άκης Μάντζιος επέλεξε ως διάταξη το 4-2-3-1 με τον Κουέστα στην εστία, αριστερό μπακ τον Μοντόγια, δεξί τον Οντουμπάτζιο, κεντρικό αμυντικό δίδυμο τους Φαμπιάνο-Μπράμπετς, κόφτες τους Ντάριντα-Ζαν Ζουλ, με τον Σαβέριο να βρίσκεται στο αριστερό άκρο της επίθεσης, τον Σουλεϊμάνοφ στο δεξί και τον Γκαρσία σε επιτελικό ρόλο πίσω από τον προωθημένο Ζαμόρα.

Mε τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε η αναμέτρηση στη Λεωφόρο μιας και ο Παναθηναϊκός δέχθηκε γκολ από τα αποδυτήρια, στην πρώτη φάση του παιχνιδιού και μόλις στο 2ο λεπτό από τον Άρη όταν ο Σουλεϊμάνοφ βγήκε από δεξιά και πάσαρε στο ύψος της περιοχής στον Γκαρθία που έβγαλε τη σέντρα και ο Ζαμόρα από το ύψος του πέναλτι έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Ντραγκόφσκι για το 0-1, δίνοντας έτσι συνέχεια στο σερί που θέλει τους πράσινους να δέχονται συνέχεια γκολ από τους αντιπάλους του. Το τέρμα αυτό μπορεί να μπήκε νωρίς ωστόσο οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να αντιδράσουν άμεσα και στο 8' άγγιξαν την ισοφάριση όταν μετά από εκτέλεση κόρνερ του Μπακασέτα από αριστερά ο Κουέστα απέκρουσε στη δεξιά γωνία του την κεφαλιά του Ούγκο κι ένα λεπτό μετά ο Λημνιός δεν μπόρεσε να μπει στην πορεία της μπάλας σε γύρισμα του Βέρμπιτς από αριστερά χάνοντας μεγάλη ευκαιρία ενώ στο 11' ήταν η σειρά του Τσέριν να πατήσει περιοχή από αριστερά αλλά το πλασέ του σημαδεύοντας την δεξιά γωνία πέρασε λίγο άουτ. Οι κίτρινοι στο 14' είδαν το πλασέ του Σουλεϊμάνοφ από το ύψος της περιοχής και από δεξιά να καταλήγει αρκετά μακριά από την εστία του Ντραγκόφσκι, με τους γηπεδούχους να απαντάνε αρχικά στο 16' με δυνατή εκτέλεση φάουλ του Μπακασέτα αναγκάζοντας τον Κουέστα να διώξει με γροθιές και 5 λεπτά μετά το πλασέ του Βέρμπιτς έπειτα από γύρισμα του Λημνιού από δεξιά να φεύγει μακριά. Στο 22ο λεπτό λίγο έλειψε να γίνει το 0-2 όταν σε γύρισμα της μπάλας ο Ντραγκόφσκι έχασε τη μπάλα από τα χέρια του με τον Ζαμόρα να γίνεται αποδέκτης και να πλασάρει και τον Ούγκο ως "από μηχανής Θεό" να αποσοβεί τον κίνδυνο διώχνοντας σχεδόν πάνω στη γραμμή την ίδια ώρα που ο Κώτσιρας στο 24' σέντραρε από δεξιά στο ύψος της μικρής περιοχής εκεί που ο Βέρμπιτς έπιασε κεφαλιά που κόντραρε καταλήγοντας στην αγκαλιά του Ισπανού γκολκίπερ. Οι παίκτες του Τερίμ αν και είχαν την μπάλα στην κατοχή τους δημιουργώντας φάσεις τα χαλούσαν στην τελική προσπάθεια όπως στο 29' με κεφαλιά του Αράο που πέρασε πάνω από τα δοκάρια και στο 35' το συρτό σουτ του Ιωαννίδη από το ύψος της περιοχής κατέληξε στην αγκαλιά του Κουέστα για να ακολουθήσει άλλη μια καλή στιγμή στο 41' και πάλι από στατική φάση όταν κεφαλιά του Ούγκο πέρασε ψηλά πάνω από την εστία χωρίς να ανησυχήσει ο Κουέστα με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-1.

Με την έναρξη του δευτέρου μέρους ο Φατίχ Τερίμ πραγματοποίησε διπλή αλλαγή με τους Σπόραρ και Μαντσίνι να περνούν στις θέσεις των Βέρμπιτς και Λημνιού μετατρέποντας το 4-3-3 σε 4-1-3-2 και τον Παναθηναϊκό να μπαίνει δυνατά πιέζοντας τους φιλοξενούμενους με τον Βιλένα στο 48' να προσπαθεί να νικήσει τον Κουέστα με ψαλιδάκι το οποίο ήταν αδύναμο με αποτέλεσμα να μπλοκάρει εύκολα ο Ισπανός κίπερ ενώ το ίδιο έπραξε και σε σουτ εκτός περιοχής του Σπόραρ στο αμέσως επόμενο λεπτό. Πάνω που το τριφύλλι πίεζε για την ισοφάριση στο 52' χάθηκε τεράστια ευκαιρία για τους κίτρινους με σουτ του Ζαμόρα εντός περιοχής και από δεξιά να τραντάζει το οριζόντιο δοκάρι και στην επαναφορά το πλασέ του Γκαρθία να περνά πολύ μακριά από την εστία και τους πράσινους να απαντάνε στο 54' με πλασέ του Σπόραρ από πλεονεκτική θέση ύστερα από συρτή σέντρα από αριστερά του Μλαντένοβιτς καταλήγοντας άουτ. Λίγο πριν από τη συμπλήρωση μίας ώρας παιχνιδιού ο Μάντζιος απέσυρε τους Σαβέριο και Γκαρθία με τους Τζούρασεκ και Ρόουζ και τον Τερίμ να ρισκάρει παίζοντας με 3 επιθετικούς ρίχνοντας τον Γερεμέγεφ αντί του Βιλένα με σκοπό να γίνει περισσότερο απειλητική η ομάδα του η οποία άρχισε να δημιουργεί φάσεις αρχής γενομένης από το 68' με σέντρα σουτ του Αράο που πέρασε άουτ, στο επόμενο ακριβώς λεπτό με σουτ του Μπακασέτα που έδιωξε ασθενώς ο Κουέστα και στην επαναφορά νέο σουτ του Κώτσιρα έφυγε άουτ για να έρθει στο 71' ο Σπόραρ να μην πιάνει σωστά πλασέ και στη συνέχεια από σέντρα του Κώτσιρα η μπάλα να κοντράρει προτού καταλήξει στον τερματοφύλακα των Θεσσαλονικέων. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως ο κόσμος βλέποντας να μην υπάρχει ο Μπερνάρ ζητούσε από τον Τούρκο τεχνικό να περάσει στο ματς τον Τζούρισιτς προκειμένου να περάσει περισσότερες πάσες προς τη περιοχή, με τον Σέρβο να μπαίνει στο 79' αντί του Τσέριν κι ένα λεπτό μετά να ζητά πέναλτι όταν ανατράπηκε μέσα στην περιοχή με τον Αζέρο Αγκάγεφ να δείχνει συνέχεια στο ματς για να ακολουθήσουν στα τελευταία λεπτά πριν το 90λεπτο άλλες δύο ευκαιρίες πρώτα στο 83' με σουτ του Μαντσίνι εκτός περιοχής που πέρασε ψηλά πάνω από την εστία και στο 86' με σουτ του Ιωαννίδη μέσα από την περιοχή που πήγε πάνω στον Κουέστα ζητώντας εκ νέου πέναλτι για χέρι του Οντουμπάτζο το οποίο και πάλι ο Αζέρος ρέφερι δεν πήγε καν να ελέγξει στο VAR. Έτσι χωρίς να αλλάξει κάτι στα εναπομείναντα λεπτά ο Άρης έφυγε με ένα σπουδαίο διπλό στις αποσκευές του στερώντας από τους γηπεδούχους και τις μαθηματικές ελπίδες για τον τίτλο.

Παναθηναϊκός (Τερίμ): Ντραγκόφσκι, Ιωαννίδης, Μπακασέτας Λημνιός (46' Μαντσίνι), Τσέριν (80' Τζούρισιτς), Ούγκο (80' Βαγιαννίδης), Μλαντένοβιτς, Κώτσιρας, Βιλένα (62' Γερεμέγεφ), Αράο, Βέρμπιτς (46' Σπόραρ)

Άρης (Μάντζιος): Κουέστα, Φαμπιάνο, Γκαρθία (59' Ρόουζ), Σαβέριο (59' Τζούρασεκ), Ζαμόρα (66' Μορόν), Μπράμπετς, Νταρίντα, Οντουμπάτζο, Ζιλ (72' Ντουκουρέ), Μοντόγια, Σουλεϊμάνοφ (72' Φετφατζίδης)