Τρίτη 30 Απριλίου 2024

Eυρωλίγκα-Άργησε να ξυπνήσει ο ΠΑΟ με Μακάμπι

Την ήττα με 85-83 γνώρισε ο Παναθηναϊκός AKTOR στο Βελιγράδι από την Μακάμπι Τελ Αβίβ στο τρίτο παιχνίδι της σειράς των πλέι οφ της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης με τους Ισραηλινούς να προηγούνται έτσι με 2-1 και όλα να εξαρτιώνται από το ματς της Πέμπτης για να δούμε αν θα τελειώσει η σειρά ή αν θα πάει σε πέμπτο ματς στην Αθήνα. Οι πράσινοι είχαν δύο πρόσωπα στο ματς ένα κακό πρώτο μέρος που έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας και ένα καλύτερο δεύτερο όπου στην τέταρτη περίοδο παραλίγο να κάνουν μια μεγάλη ανατροπή με τον Μπράουν να δίνει τη νίκη στα 2.6'' και τον Ναν να αστοχεί σε τρίποντο στο τέλος. Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους νικητές ήταν ο Τζος Νίμπο με 22 πόντους ενώ τον ακολούθησε σε απόδοση ο Μπράουν με 16 την ίδια ώρα που από το τριφύλλι ξεχώρισαν οι Ναν και Παπαπέτρου με 25 και 17 πόντους αντίστοιχα.

Δυναμικό ήταν το ξεκίνημα της αναμέτρησης στο "Aleksandar Nikolic Hall" για τη Μακάμπι απέναντι στον Παναθηναϊκό καθώς πριν καλά καλά συμπληρωθεί το πρώτο δίλεπτο προηγήθηκε με 7-0 χάρη σε 5 πόντους του Κόλσον κι ενός καλαθιού του Νίμπο και παρότι οι πράσινοι αντέδρασαν μετά το κακό ξεκίνημα ισορροπώντας το παιχνίδι και μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής με 11-9 και 13-11 με τους Γκραντ, Παπαπέτρου, Μήτογλου και Λεσόρ, είδαν τους Ισραηλινούς με ένα αναπάντητο σερί 10-0 με δράστες τους Μπράουν, Κλίβελαντ και Σόρκιν όχι απλά να φέρνουν για πρώτη φορά τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο αλλά να κλείνουν το δεκάλεπτο με 23-11 και την ελληνική ομάδα να μετρά μόλις 3/10 δίποντα και 5/8 βολές.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός προσπάθησε να ξαναμπεί στο παιχνίδι και με 5 πόντους του Παπαπέτρου και άλλους τόσους από τους Βιλντόσα και Γκριγκόνις μείωσε σε 28-21, όμως ο Γουέμπ που έδειχνε "ζεστός" πετυχαίνοντας σε αυτό το χρονικό διάστημα 7 πόντους επανέφερε τη διαφορά σε διψήφιο νούμερο με 32-21 και παρότι ο Ναν ανέλαβε το εκτελεστικό κομμάτι του τριφυλλιού προκειμένου να ξεκολλήσει κάνοντας το 34-26 και ο Βιλντόσα με άλλο ένα σουτ από τα 6.75 διατηρούσε τη διαφορά κάτω των 10 για το 36-29, ένα ξέσπασμα από τους Κλίβελαντ και Νίμπο από μέση και μακρινή απόσταση ήταν αρκετά για να ανεβάσουν τη διαφορά στο +15 (44-29) με τους Γκραντ και Ριβέρο να σκοράρουν το 46-31 και τους Μήτογλου και Ναν να ευστοχούν σε τρίποντα στέλνοντας τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 46-37.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου η Μακάμπι εξακολουθούσε να έχει μια απόσταση ασφαλείας από τον Παναθηναϊκό καθώς μετά το καλάθι που σημείωσε ο Ναν κάνοντας το 46-39, οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα σερί 11-0 μετατρέποντας το ρευστό 46-39 σε 57-39 με πρωταγωνιστές τους Νίμπο, Κόλσον και Κοέν, σμπαραλιάζοντας με αυτόν τον τρόπο κάθε αμυντικό σύστημα της ελληνικής ομάδας. Ακόμα κι όταν το δίδυμο Μήτογλου-Ναν πέτυχε 5 σερί πόντους για το 57-44, ο Νίμπο ξανά ήταν αυτός που κυριαρχούσε μέσα στη ρακέτα για το 60-44 παραδίδοντας τη σκυτάλη στους Ριβέρο και Μπλατ για το 64-47 προτού ακολουθήσει ένα ξέσπασμα των παικτών του Αταμάν δια χειρός Λεσόρ και Παπαπέτρου οι οποίοι μείωσαν σε 64-56 και ο Μπράουν με σουτ από τα 6.75 ολοκληρώσει το δεκάλεπτο με 67-56.

Ο Παναθηναϊκός όφειλε να αντιδράσει στο τέταρτο δεκάλεπτο προκειμένου να έχει ελπίδες να διεκδικήσει τη νίκη και μετά το 69-56 από καλάθι του Νίμπο, 4 πόντοι του Ναν και ένα τρίποντο του Βιλντόσα μείωσε σε 59-63 όμως ο Μπράουν με προσωπικές ενέργειες δεν επέτρεπε στους πράσινους να πλησιάσουν κι άλλο κάνοντας το 73-63 και λίγο μετά με μακρινό σουτ το 78-65 διατηρώντας ένα μαξιλαράκι ασφαλείας. Στη συνέχεια τα καλάθια των Ναν και Λεσόρ έδιναν οξυγόνο για το 78-70, με τους Γουέμπ και Νίμπο να απαντούν για το 81-70 ωστόσο από εκείνο το σημείο κι έπειτα οι πράσινοι προσέχοντας την άμυνά τους σε συνδυασμό με 9 αναπάντητους πόντους των Λεσόρ, Παπαπέτρου και Ναν φώναξαν "παρών" στα τελευταία λεπτά μειώνοντας σε 81-79 και παρότι ο Κόλσον σκόραρε το 83-79, οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο δεν πτοήθηκαν αλλά με τρίποντο του Ναν και βολή του Λεσόρ έφεραν το ματς στα ίσια με 83-83 στα 42'' για να έρθει ένα φάουλ στα 2.6'' του Γκραντ στον Μπράουν με τον δεύτερο να ευστοχεί για το 85-83 που έμελλε να είναι και το τελικό σκορ βλέποντας τον Ναν στο τέλος να αστοχεί σε τρίποντο.

Τα δεκάλεπτα: 23-11, 46-37, 67-56, 85-83.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ 8 (1), Μπράουν 16 (2), Σόρκιν 6, ΝτιΜπαρτολομέο 2, Ριβέρο 8, Κοέν 3 (1), Μέιερ, Τόμασον, Νίμπο 22, Μπλατ 2, Κόλσον 13 (1)

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 9 (3), Μπαλτσερόφσκι, Σλούκας, Παπαπέτρου 17 (3), Γκραντ 6, Ναν 25 (5), Λεσόρ 14, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 2, Μήτογλου 10 (2), Μαντζούκας