Πέμπτη 2 Μαΐου 2024

Ευρωλίγκα-Ατσαλάκωτος ο Παναθηναϊκός στο Βελιγράδι

Mεγάλη νίκη που του επιτρέπει να διεκδικήσει την πρόκριση σε πέμπτο παιχνίδι που θα διεξαχθεί στην έδρα του πήρε ο Παναθηναϊκός AKTOR επικρατώντας με 95-88 επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ στο Βελιγράδι ισοφαρίζοντας έτσι τη σειρά σε 2-2. Οι πράσινοι καταθέτοντας τεράστια ψυχικά και σωματικά αποθέματα πέτυχαν το σκοπό τους που ήταν να πάρουν έστω κι ένα ματς από τους Ισραηλινούς και έτσι η πρόκριση για το Φάιναλ Φορ του Βερολίνου θα κριθεί την ερχόμενη Τρίτη στο κατάμεστο ΟΑΚΑ. Μεγάλος πρωταγωνιστής των νικητών ήταν ο Κέντρικ Ναν που σκόραρε 27 πόντους με τον Σλούκα να ακολουθεί με 20 ενώ από τους γηπεδούχους προσπάθησαν οι Μπράουν και Μπλατ με 17 και 14 πόντους αντίστοιχα.

Παίζοντας με ένα ψηλό σχήμα από τα πρώτα λεπτά στο "Αleksandar Nikolic Hall" απέναντι στη Μακάμπι κατάφερε να προηγηθεί ο Παναθηναϊκός με 4-7 και 8-10 χάρη σε 5 πόντους του Σλούκα, ένα καλάθι του Παπαπέτρου και τρίποντο του Ναν, την ίδια ώρα που οι γηπεδούχοι κρατούσαν μια επαφή με το σκορ με τους Νίμπο, Κόλσον, Κοέν και Μπάλντουιν και τον Μπράουν ισοφαρίζοντας σε 10-10. Κάπου εκεί οι πράσινοι με αιχμές του δόρατος τους Ναν, Λεσόρ και Μήτογλου τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 2-10 ξέφυγαν με 12-20 στο 6ο λεπτό, ωστόσο οι Ισραηλινοί τιμωρώντας την ελληνική άμυνα από μέση και μακρινή απόσταση με τους Μπλατ, Ριβέρο και Ντιμπαρτολομέο όχι μόνο κάλυψαν την εις βάρος τους διαφορά μειώνοντας σε απόσταση αναπνοής με 23-34 αλλά μετά το καλάθι του Ναν με το οποίο έγινε το 23-26, απάντησαν με δύο τρίποντα του Ντιμπαρτολομέο κλείνοντας το δεκάλεπτο με 29-26.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μακάμπι εξακολουθούσε να προηγείται με μια διαφορά που κυμαινόταν μεταξύ 4-5 πόντων με τους Κλίβελαντ, Νίμπο και Μπάλντουιν οι οποίοι έκαναν το 35-31 και παρά το γεγονός ότι οι πράσινοι επέστρεψαν άμεσα προσπερνώντας με 35-36 με καλάθι του Ναν και γκολ φάουλ του Σλούκα, η "ομάδα του λαού" απάντησε με το ίδιο νόμισμα χάρη στις ενέργειες των Μπλατ, Κόλσον και Νίμπο για το 40-36. Αξιοσημείωτο είναι το γεγονός πως όσο καλό ήταν το τριφύλλι επιθετικά διατηρώντας μια επαφή με το σκορ και μην επιτρέποντας στους παίκτες του Κάτας να ξεφύγει στο σκορ, η χαλαρότητα της άμυνας έδινε την ευκαιρία στους τυπικά γηπεδούχους να βρίσκουν λύσεις κάθε φορά που πλησίαζε η ελληνική ομάδα, χαρακτηριστικό του οποίου ήταν όποτε σκόραραν οι Λεσόρ, Μήτογλου, Γκριγκόνις και Σλούκας ισοφαρίζοντας μάλιστα σε 46-46, οι Μπράουν, Σόρκιν, Ριβέρο και Ντιμπαρτολομέο να γράψουν το 50-46 προτού έρθει ο Ναν με τρίποντο στην εκπνοή να στείλει τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 50-49.

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου εμφανίστηκε ένας διαφορετικός Παναθηναϊκός όπου με δύο κολλητά τρίποντα από τους Παπαπέτρου και Σλούκα πήρε τα ηνία με 50-55 κι ακόμα κι όταν οι Κόλσον και Μπράουν έφεραν το ματς στα ίσια με 55-55, οι Ναν και Καλαϊτζάκης σημείωσαν το 55-59. Πλέον η Μακάμπι ήταν αυτή που κυνηγούσε στο σκορ μετά από αρκετή ώρα η οποία χάρη στο πείσμα των παικτών της μπόρεσε και ξαναμπήκε στο ματς ισοφαρίζοντας αρχικά σε 63-63 με τα μακρινά σουτ των Μπλατ και Κόλσον και προσπάθεια του Μπράουν και με νέο σουτ από τα 6.75 του Μπλατ πέρασε μπροστά με 66-65. Όπως είπαμε και παραπάνω όμως η ελληνική ομάδα ήταν αποφασισμένη να μην αφήσει τη Μακάμπι να κάνει το παιχνίδι της και αφού ευστόχησε σε δύο τρίποντα με τους Γκριγκόνις και Μήτογλου κάνοντας το 68-71 ακολούθησε ένα γκολ φάουλ του Σλούκα και μία βολή του Κόλσον ολοκληρώνοντας το δεκάλεπτο με 69-74.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι παίκτες του Κάτας δεν ήθελαν επουδενί να βάλουν στη διεκδίκηση του παιχνιδιού τον Παναθηναϊκό και με ένα σερί 9-0 που ήρθε από τους Ριβέρο, Μπράουν και Νίμπο προηγήθηκαν με 78-74 στο 33ο λεπτό προτού παραδώσουν τη σκυτάλη στους Ριβέρο και Κόλσον για το 84-78, με τον Αταμάν να ψάχνει να βρει λύσεις βλέποντας παράλληλα τον Μπλατ να απαντά στο τρίποντο του Ναν για το 86-81. Η αλήθεια είναι πως ο Παναθηναϊκός ακόμα και με την πλάτη στον τοίχο δεν ήταν διατεθειμένος να πέσει αμαχητί δείγμα του ότι μετά το 88-85 που έκανε ο Μπράουν στο 37', ακολούθησε ένα ξέσπασμα από τους Ναν, Λεσόρ και Σλούκα μετατρέποντας το 88-85 σε 88-93 κρατώντας χωρίς καλάθι τους Ισραηλινούς σε αυτό το διάστημα για να έρθει ο Γάλλος σέντερ στο τέλος με κάρφωμα να διαμορφώσει το τελικό 88-95.

Τα δεκάλεπτα: 29-26, 50-49, 69-74, 88-95.

Μακάμπι Τελ Αβίβ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (1), Γουέμπ, Μπράουν 17, Μπάλντουιν 3, Σόρκιν 2, Ντιμπαρτολομέο 10 (2), Ριβέρο 9 (1), Κοέν 2, Νίμπο 12, Μπλατ 14 (3), Κόλσον 14 (2).

Παναθηναϊκός AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Σλούκας 20 (1), Γκραντ, Ναν 27 (3), Λεσόρ 17, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 8 (2), Μήτογλου 13 (1), Παπαπέτρου 8 (2)